آموزش دوخت شومیز ساده بدون الگو

آموزش دوخت شومیز ساده بدون الگو

0از 0 رأی


آموزش دوخت شومیز ساده بدون الگو

شومیز یک کلمه فرانسوی است که به انواع تی شرت یا ژاکت زنانه گفته می شود، معمولا ظاهر این لباس از انواع لباس های مردانه الهام گرفته شده است. در واقع شومیز به انواع تی شرت با اندازه ای کمی بلندتر از لباس های معمولی، گفته می شود.


انواع شومیز شامل موارد زیر می باشند:

شومیز پشت باز، شومیز رسمی، شومیز جلو بسته، شومیز های حریر، شومیز اسپرت، شومیز آستین بلند، شومیز آستین کوتاه، شومیز بدون آستین و غیره.

در ادامه به شرح تعدادی از شومیز که در بین زنان و دختران طرفدار دارند می پردازیم.

شومیز جلو بسته، از قسمت جلوی لباس بسته هستند، معمولا این لباس ها درناحیه کمر بهنسبت تنگ هستند. این نوع شومیز ها دارای چین های بسیار زیبایی در پایین لباس هستند.

این نوع شومیز همچنیندارای یقه های گرد یا پوشیده هستند.

شومیز های پشت بسته، در قسمت پشت لباس، پوشیده و بسته هستند، معمولا در قسمت گردن، دکمه دارند یا به طور کامل پوشیده هستند.

شومیز رسمی، معمولا انواع شومیز رسمی در قسمت شانه های خود دارای اپل هستند، همچنین در قسمت پشت بسته هستند و یا در قسمت پهلو ها دارای زیپ هستند.این نوع شومیز می تواند با انواع شلوار یا جین ست شود.

شومیز اسپرت، در مهمانی های غیر رسمی مورد استفاده قرار می گیرد، این نوع شومیز را می توان با شلوار جین کرد.

شومیز حریر، این نوع شومیز به عنوان یکی از محبوب ترین شومیز ها در بین خانم ها می باشد،که از پارچه حریر دوخته می شود و معمولا بسیار لطیف هستند.مهم ترین تفاوت شومیز با انواع بلوز و تونیک، به این دلیل است که انواع تونیک دارای ظاهری چسبان هستند، همچنین دارای اندازه تا زانو می باشند و آستین های این نوع لباس ها بلند یا کوتاه خواهد بود.

بلوز ها نیز نسبت به انواع دیگر لباس ها، کمی گشاد تر هستند و قد کوتاهی دارند، اما شومیز ها با توجه به سلیقه افراد می تواند جلو باز یا جلو بسته باشند.

معمولا برای انواع دوخت و دوز بهتر است از الگوی کاغذی استفاده شود ولی گاه نیز می توان بدون الگو نیز به دوخت لباس بپردازیم، البته نداشتن الگو به معنی نداشتن کامل الگو نیست بلکه از یک لباس به عنوان نمونه برای برش پارچه استفاده می شود.در ادامه به آموزش دوخت شومیز ساده بدون الگو می پردازیم:

برای شروع باید یک پارچه مناسب برای دوخت شومیز دخترانه انتخاب کنیم، می توانیم براساس سلیقه از پارچه هایی با جنس حریر، کرپ حریر، نخی و غیره استفاده کنیم.

متراژ پارچه می تواند حدود 2 متر باشد، لایی را نیز به اندازه نیم متر آماده می کنیم. نخ نیز باید همرنگ پارچه انتخاب شود.

در مرحله اول برای الگو سازی، با گرفتن اندازه ها، لباس نمونه را بر روی پارچه به صورت صاف و یکدست قرار می دهیم.

در زمان برش پارچه دقت می کنیم تا به اندازه یک سانتی متر در اطراف محل دوخت لباس، بر روی پارچه را اضافه بگذاریم.

برای دوخت قسمت هایی مانند آستین و جلوی لباس، باید با احتیاط و به صورت زیر عمل کنیم.

برای قسمت جلوی شومیز، در قسمت جا دکمه یک نوار لایی را به عرض 6 سانتی متر و به طول قد آماده می کنیم و در قسمت جادکمه می چسبانیم.

برای چسباندان لایی، باید آن را به قسمت داخلی لباس تا کرده و سپس بخش تا شده را اتو کنیم.

سرشانه ها و درز پهلو را می توان در ادامه به قسمت پهلو های جلو و پشت دوخته و اتو کنیم.

برای دوخت آستین ها، باید مراقب قسمت هایی از لباس که به وسیله نقطه های موازنه مشخص شده اند، باشیم.

در ادامه برای دوخت یقه، لایی را در سراسر یقه می چسبانیم، در نهایت با دوخت این قسمت ها، آن را به بالاتنه متصل می کنیم.

در هنگام اتو لباس، دقت کنید که کار اتوکشی به صورت کامل انجام شود، استفاده از اتو سرد برای پرس، فراموش نشود.

معمولا انواع پارچه نازک که برای دوخت شومیز استفاده می شوند، نرم و لغزنده هستند و به همین دلیل می توانند افراد را ظریف تر نشان بدهند.

معمولا پارچه هایی که دارای سطح صاف و یکدستی هستند، از مرغوبیت بیشتری برخوردار هستند، پارچه هایی مانند شیفون، حریر، ارگانزا و غیره می توانند در این زمینه مورد استفاده قرار بگیرند.


مقالات پربازدید
هشتگ های مرتبط
هشتگ های مرتبط : الگوی آماده خیاطی , آموزش دوخت شومیز بدون الگو , آموزش خیاطی بدون الگو , چرخ خیاطی ژانومه , چرخ خیاطی کاچیران , آموزش خیاطی مبتدی , آموزش خیاطی آسان , آموزشگاه خیاطی معتبر با مدرک , آموزش خیاطی از ابتدا ,