آموزش دوخت شومیز مجلسی

آموزش دوخت شومیز مجلسی

0از 0 رأیشومیز یکی از لباس های پرطرفدار دخترانه می باشد، اغلب دختران و زنان، در صورت داشتن توانایی لازم در زمینه خیاطی، تمایل به دوخت انواع شومیز را خواهند داشت.

در واقع می توان گفت که شومیز نوعی بلوز است که معمولا بلندی آن تا کمر یا بلندتر می رسد. برای دوخت آن از انواع پارچه های نرم استفاده می شود، در نتیجه می تواند به عنوان یک لباس مناسب در بهار یا تابستان مورد استفاده قرار بگیرد.

معمولا با توجه به سلیقه افراد، شومیز ها دارای تنوع زیادی در طرح و رنگ هستند، در درجه اول شومیز مجلسی و رسمی قرار دارد، که می توان آن را با انواع دامن و شلوار ست نمود، معمولا به دلیل رسمی بودن این نوع مدل شومیز در قسمت سرشانه از اپل استفاده می کنند.برای دوخت شومیز مجلسی، باید بهروش های الگوسازی بالاتنه آشنا باشید.

دومین نوع از انواع شومیز، شومیز های فانتزی و پشت باز هستند که دارای آستین هایی زیبا، در طرح های مختلف می باشند.

شومیز جلو بسته در قسمت جلویی خود دارای بند هایی به صورت ضربدری می باشد، معمولا این مدل در قسمت کمر کمی تنگ هستند و به همین دلیل می توانند توسط دختر هایی که اندام لاغری دارند، مورد استفاده قراربگیرند.

شومیز های حریر به دلیل استفاده از حریر از نرمی و لطافت بالایی برخوردار هستند.

شومیز های اسپرت، دارای یقه های دکلته هستند، این نوع شومیز ها می توانند در منزل به عنوان لباس راحتی مورد استفاده قرار بگیرند.

در ادامه به روش دوخت شومیز مجلسی مناسب برای اغلب دختران و زنان می پردازیم.

در ابتدا تلاش کنید تا الگوی اولیه را براساس نظر و سلیقه خودتان بکشید، در صورتی که اطلاعات کمی در این زمینه دارید، می توانید در سایت پینترست با انواع لباس ها و طرح های متنوع آن ها آشنا شوید.

پارچه ای که برای شومیز مجلسی انتخاب کرده اید باید از الیاف مرغوب و انعطاف پذیر باشد.معمولا از پارچه هایی مانند سیلک، پارچه های پولکی، ارگانزا، کرپ حریر و پارچه چرم برای شومیز مجلسی استفاده می کنند.

در ادامه با کشیدن الگو، قسمت وسط سرشانه را پیدا کرده و با وصل آن به سینه، ساسون را ببندید.

در ادامه الگو را برای قسمت جلو و کمر برش دهید.

در زمان برش الگو، برای دکمه ها به اندازه 2 سانتی متر جا گذاشته و در ادامه با برش کمر، بدون بستن ساسون، چین شومیز را در قسمت کمر به پایین مشخص کنید.

در صورتی که شومیز دارای یقه گرد است، به اندازه 1 سانتی متر از قسمت سرشانه، برای بازی یقه در نظر بگیرید.

در ادامه از وسط یقه تا جلوی سینه به اندازه 1 سانتی متر و از خط حلقه یقه تا خط کمر نیز به اندازه 1 سانتی متر، ساسون بزنید.

1 سانتی متر هم برای قسمت سرشانه در قسمت پشت الگو در نظر بگیرید.

در ادامه برای چین دادن لباس در قسمت کمر، خط پهلو را به صورت مایلی بکشید.

باید ساسون کمر به دلیل وجود چین ماسوره حذف شود.

در قسمت کمر تا باسن، ساسون ها را حذف کنید، برای قسمت جلو لباس، دو تکه مستطیلی به عرض 6 سانتی متر برش بزنید.

معمولا شومیز مجلسی دارای اپل در قسمت شانه می باشد.واژه شومیز در ایران فقط مخصوص به لباس های جلوباز با شباهتی اندک به پیراهن های مردانه می باشد، اما در زبان فرانسه یا اغلب کشور ها، این واژه به انواع لباس های زنانه گفت می شود که معمولا ترکیبی زیبا از لباس های مدرن و سنتی می باشند.

درزمان انتخاب متراژ مناسب از پارچه برای دوخت شومیز مجلسی، به مواردی مانند مدل لباس، نوع پارچه،عرض پارچه و غیره دقت نمایید.

در صورتی که شومیز مجلسی دارای آستین بلند ساده است، می توان در حدود 160 سانتی متر از پارچه را به آن اختصاص داد.

در هنگام خرید پارچه به طرح آن دقت نمایید، گاهی طرح های ساده در صورت تغییر انواع برند ها، امروزی و زیبا خواهند ماند.

هم چنین می توانید برای تزئینات روی لباس، از مروارید، گیپور، تور و غیره استفاده کنید.

انواع شومیز مجلسی را می توان با دامن، کت شلوار و غیره ست نمود، همچنین این نوع شومیز با توجه به سلیقه افراد، می توانند بلند یا کوتاه باشند.

در هنگام خرید پارچه مناسب برای شومیز مجلسی، به میزان تنفس پذیری پارچه توجه کنید، زیرا اغلب شومیز مجلسی را باید برای ساعت ها در مجالس به تن داشته باشید.

مقالات پربازدید
هشتگ های مرتبط
هشتگ های مرتبط : چرخ خیاطی ژانومه , چرخ خیاطی کاچیران , الگوی آماده , آموزش خیاطی صفر تا صد , آموزش خیاطی بدون الگو , آموزشگاه خیاطی معتبر با مدرک , آموزش خیاطی رایگان در منزل ,