آموزش لباس مجلسی با پارچه لمه

آموزش لباس مجلسی با پارچه لمه

0از 0 رأی


اموزش لباس مجلسی با پارچه لمه

پارچه لمه با داشتن ظاهری زیبا و درخشان، به عنوان یکی از زیباترین پارچه ها در دوخت انواع لباس، به خصوص لباس های مجلسی شناخته می شود.

لمه به نوعی پارچه گفته می شود که از ظاهری بسیار براق و درخشان برخوردار است، این پارچه دارای قدمتی طولانی می باشد.

در گذشته که روش تولید این پارچه کمی مشکل بود، افراد کمی می توانستند از این پارچه استفاده کنند، اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، این پارچه به میزان انبوهی تولید می شود که در نتیجه افراد بیشتری می توانند به راحتی آن را تهیه کرده و در دوخت و دوز انواع لباس مورد استفاده قرار بدهند.با توجه به این که جنس پارچه لمه بسیار لطیف است و همچین سطح صافی دارد، به عنوان یکی از پارچه های زیبا و مورد توجه اغلب طراحان لباس به حساب می آید.

براق بودن سطح پارچه لمه، شبیه سطح فلزات است و برای تولید آن از ترکیب الیاف مصنوعی استفاده می شود.

لمه یک واژه فرانسوی است که به معنی صفحه فلزی می باشد، معمولا در گذشته پارچه لمه را به دلیل ظاهر براقش، به عنوان پارچه اصلی در لباس های افرادی که دارای جایگاه خاصی در اجتماع بودند مانند ثروتمندان، کشیش ها و اسقف ها استفاده می کردند، به همین دلیل نیز به پارچه طلایی شناخته می شد.

معمولا قسمت بیرونی پارچه لمه به صورت براق و قسمت پشت پارچه به صورت کدر می باشد.در ادامه به شرح انواع پارچه لمه می پردازیم:

لمه شنی، ساتن لمه و لمه نگین دار.

به دلیل ظرافت انواع پارچه لمه، در زمان شست و شوی آن ها باید دقت زیادی شود، تا ماندگاری بیشتری داشته باشد.

معمولا انواع پارچه لمه بعد از شست و شو به راحتی چروک نمی شوند و نیازی به اتو نخواهند داشت.

در زمان انتخاب پارچه لمه، بهتر است به سراغ رنگ های تیره بروید زیرا این رنگ ها می توانند به عنوان گزینه بسیار مناسبی برای دوخت انواع لباس شب مورد استفاده قرار بگیرند، زیرا نما و ظاهر بسیار زیبایی به لباس های شب و مجلسی می دهند.

استفاده از پارچه های لمه به رنگ سیاه برای دوخت انواع لباس مجلسی باعث می شود تا قسمت های ناموزون در اندام، کمتر دیده شوند.

این نوع پارچه می تواند مناسب دوخت انواع دامن های چاک دار باشد، همچنین پارچه لمه دارای رنگ بندی های متنوع و زیبایی می باشد.

پارچه لمه می تواند گزینه مناسبی برای دوخت انواع لباس برای خانم هایی باشد که دارای فرم بدنی شبیه ساعت شنی هستند.

در ادامه با انتخاب پارچه، به رسم الگو مناسب برای دوخت لباس بپردازید، بعد از اندازه گیری قسمت های مختلف اندام، می توانید اندازه های خود را در الگویی که می تواند برای لباس های کشی مورد استفاده قرار بگیرد، وارد نمایید.در ابتدا قد الگوی لباس را به اندازه ای که می خواهید در نظرگرفته، و با دقت قسمت کمر را برش بزنید.

برای گشاد نمودن یقه می توانید از گوشه به اندازه 2 سانتی متر فاصله بدهید و یقه را به صورت هفت باز کنید.

در ادامه با کپی کردن الگوی لباس، پشت و جلوی لباس را بر روی الگو مشخص کنید.

تنظیماتی مانند تفاوت جلو و پشت لباس را بر روی الگو مشخص نمایید.

در صورت نیاز به اندازه 50 سانتی متر از قسمت کمر در الگوی پشت مشخص کرده و 20 سانتی متر به سمت پایین بروید.

در ادامه به گوشه ی مشخص شده، 20 سانتی متر به صورت هلالی اضافه کند تا به دم الگو متصل شود.

قسمت اضافه شده را به صورت مرتب، چند بار تا کنید، این قسمت را به طرف جلوی دامن آورده و بین درز در کمر لباس بدوزید.

برای الگوی آستین، قسمت اوزمان به اندازه 5 الی7 سانتی متر در نظر گرفته می شود.

بعد از شست و شو یا تکمیل دوخت لباس، از اتو استفاده نکنید، زیرا انواع پارچه لمه به دلیل جنس خاص خود، چروک نمی شوند و نیازی به اتو ندارند، اتو می تواند باعث از بین رفتن زیبایی ظاهر پارچه لمه شود، معمولا پارچه لمه را بعد از شست و شو بر روی سطح صافی قرار می دهند تا به آرامی با جریان هوا و به طور طبیعی خشک شود، به این طریق می توان تا اندازه زیادی از خراب شدن سطح و پایین آمدن مقاومت پارچه جلوگیری نمود.

مقالات پربازدید
هشتگ های مرتبط
هشتگ های مرتبط : چرخ خیاطی ژانومه , چرخ خیاطی کاچیران , چ , خرید الگوی آماده , آموزش خیاطی با الگو , آموزش خیاطی بدون الگو , آموزش لباس مجلسی با پارچه لمه , آموزش خیاطی صفر تا صد , آموزشگاه خیاطی معتبر با مدرک , آموزش خیاطی مبتدی ,