آموزش خیاطی دوخت لباس مجلسی با ساتن

آموزش خیاطی دوخت لباس مجلسی با ساتن

0از 0 رأی

اموزش لباس مجلسی با ساتن

پارچه ساتن با داشتن ظاهری زیبا و لوکس، می تواند به عنوان پارچه اصلی در دوخت انواع لباس عروسی و مجلسی مورد استفاده قرار بگیرد، عده ای معتقد هستند که پارچه ساتن و ابریشمی به هم شبیه هستند، اما باید گفت که پارچه ابریشمی بر خلاف پارچه ساتن، محصولی کاملا طبیعی می باشد.

نظریه اشتباه درباره ساتن به این صورت هست که عده ای فکر می کنند که ساتن فقط یک نوع پارچه می باشد، در صورتی که ساتن به نوع بافتی گفته می شود که پارچه از آن تولید می شود. همچنین ممکن است انواع پارچه ها از ساتن تولید شوند ولی در اصل خود پارچه ساتن نباشد.در واقع پارچه ساتن نوعی پارچه می باشد که از الیاف پنبه ابریشم و انواع مواد مصنوعی مانند پلی استر ساخته می شود.

انواع پارچه ساتن به شرح زیر می باشند:

ساتن کتان، ساتن بارنت، ساتن آنتیک، ساتن دوشس یا دوشیزه، ساتن با پشت کرپ، ساتن لغزنده، ساتن شیاردار، ساتن طرح دار و غیره.

نرمی پارچه ساتن، به عنوان یکی از مهم ترین ویژگی های پارچه ساتن می باشد.

انواع پارچه های ساتن به راحتی دچار چین خوردگی می شوند، اما برخی از پارچه های ساتن فاقد این قابلیت هستند. بنابراین در زمان خرید انواع پارچه های ساتن به این مسئله دقت زیادی نمایید، شما می توانید تکه ای از پارچه را به صورت امتحانی برش داده و بدوزید تا متوجه این موضوع شوید.

یکی دیگر از ویژگی های انواع پارچه ساتن، لکه دار شدن پارچه می باشد، بنابراین در هنگام خرید پارچه ساتن برای لباس های تابستانی دقت نمایید.

ممکن است برخی از پارچه های ساتن دارای برچسب تمیز کردن با بخار باشند، زیرا مشکل مهم این پارچه ها آب می باشد، بنابراین از اسپری آب برای اتو کردن این پارچه ها استفاده نکنید.

انواع پارچه ساتن ممکن است در زمان شست وشو دارای سطوح ناهمواری شوند، بنابراین پیشنهاد می شود تا این پارچه ها را با دست و به آرامی بشویید.

در زمان دوخت و دوز انواع پارچه ساتن، قبل از تکمیل لباس، به پارچه کتان نیاز خواهید داشت.معمولا اصلاح اشتباهات در زمان دوخت و دوز انواع پارچه ساتن سخت و گاهی غیرممکن خواهد بود، بنابراین از کوک زدن پارچه کتان بپرهیزید، زیرا در صورتی که یک کوک را اشتباه بزنید، به سختی می توانید آن را بشکافید.

همچنین کار برش پارچه ساتن باید با دقت زیادی انجام شود، به عنوان مثال در صورتی که دو تکه پارچه ساتن را بر روی هم بگذارید، اگر شروع به برش دو لایه کنید، لایه زیرین حرکت خواهد کرد، بنابراین پیشنهاد می شود برای نگهداری پارچه ها از کاغذ الگو استفاده کنید.

استفاده از قیچی های لبه دار برای برش انواع پارچه ساتن پیشنهاد می شود.

در زمان علامت گذاری پارچه، بهتر است در قسمت پشت پارچه این کار را انجام دهید، زیرا روی پارچه می تواند به راحتی به وسیله گچ، لکه بگیرد.

استفاده از سوزن های بسیار تیز و مخصوص نیز به عنوان جایگزین گچ پیشنهاد شده است.

در ادامه به اموزش لباس مجلسی با ساتن و نکات مهم در این زمینه می پردازیم:

ساتن به عنوان پارچه ای بسیار لغزنده شناخته می شود، بنابراین پیشنهاد می کنیم در زمان برش به سمت مخالف پارچه، برش دهید.

در زمان برش و دوخت لباس، بهتر است از قسمت بالاتنه شروع کنید، این کار را بدون ساسون و پنس انجام دهید.

برای گشادی یقه، می توانید از گوشه یقه و گردن، به اندازه یک سانتی متر و برایقسمت های وسط و پشت به اندازه های 6 الی 8 سانتی متر باز نمایید.

با توجه به الگوی اولیه، قسمت زیر سینه را تا خط پهلو به اندازه ای که در الگو نشان داده شده است، برش می دهیم.

در ادامه باید دو الگو برای جلو و پشت لباس رسم نمایید.

معمولا باید قسمت های اوزمان در لباس را به صورت چین یا پیلی بدوزید.

برای دوخت یقه و پایین لباس از لبه دوزی استفاده کنید.

می توانید یقه لباس را سجاف کنید.

معمولا انواع لباس زنانه مجلسی برای دوخت، به 3 الی سه و نیم متر پارچه نیاز خواهند داشت.

گاهی می توانید برای افزایش زیبایی لباس، آن را دنباله دار بدوزید.

در اغلب لباس های ساتن، می توانید از سنگدوزی استفاده نمایید، این کار می تواند به زیبایی ظاهری لباس بیفزاید.

برای قسمت زیرین لباس بهتر است از آستری استفاده کنید.مقالات پربازدید
هشتگ های مرتبط
هشتگ های مرتبط : چرخ خیاطی کاچیران , چرخ خیاطی ژانومه , آموزش خیاطی دوخت لباس مجلسی با ساتن , آموزش خیاطی صفر تا صد , خرید الگو آماده خیاطی , آموزش خیاطی رایگان در منزل , آموزشگاه خیاطی معتبر با مدرک , آموزش خیاطی بدون الگو ,