موضوعی در آموزش دوخت یقه مردانه

موضوعی در آموزش دوخت یقه مردانه

0از 0 رأی


آموزش دوخت یقه مردانه

یادگیری انواع مدل یقه های مردانه، از اهمیت زیادی در خیاطی برخوردار است، اغلب خیاطان در ترکیب لباس های زنانه از یقه های مردانه نیز استفاده می کنند. تاریخچه انواع یقه های مردانه به اواسط دهه 1400 میلادی بر می گردد.

معمولا در گذشته قسمت یقه لباس های مردانه به راحتی کثیف می شد، بنابراین برای جلوگیری از این مشکل، یقه ها را به صورت جدا می دوختند که به آسانی قابل شستن باشند.

یقه به عنوان یکی از اصلی ترین بخش های لباس شناخته می شود، بنابراین یادگیری انواع یقه می تواند به خیاطان و افراد علاقه مند به خیاطی، برای دوخت انواع لباس ها به بهترین شکل، کمک زیادی نماید، علاقه مندان به هنر خیاطی می توانند در صورت تمایل در کلاس های آموزش یقه با متد مقدم جو شرکت نمایند.

کلاس های آموزش دوخت یقه مردانه درآکادمی لذت خیاطی، در کلاس شماره 16 برگزار می شوند.


درادامه به صورت مختصر به شرح انواع یقه های لباس مردانه می پردازیم:

دسته اول شامل یقه کلاسیک هستند که امروزه در حدود نود درصد لباس های مردانه دارای این مدل یقه هستند، این مدل یقه را با پهنای متوسطی، گاهی به همراه کراوات استفاده می کنند، اندازه این نوع یقه معمولا شامل طول 5 الی 7 سانتی متر و ارتفاعی برابر با 2 الی 5 سانتی متر می باشد. انواع یقه کلاسیک می تواند برای افرادی که صورت گرد و پهنی دارند، مناسب باشد.


دومین مدل یقه، به یقه پهن شناخته می شود، که دارای ظاهری بسیار پهن با فاصله ای برابر با 6 الی 13 سانتی متر می باشد، همچنین این مدل یقه می تواند به عنوان گزینه ای مناسب برای استفاده انواع کراوات های مدل پهن مانند نیمه ویندوز و ویندوز، مورد استفاده قرار بگیرد. این مدل یقه می تواند برای افرادی که دارای صورت کشیده یا لاغری هستند، مورد استفاده قرار بگیرد.

یقه برش خورده، دارای یک یقه پهن می باشد، معمولا فاصله بین دو لبه یقه، تقریبا زیاد است، اغلب این مدل یقه ها از زاویه 180 درجه برخوردارند و شامل یک خط افقی مستقیم می شوند. یقه برش خورده از سبک های مورد علاقه طراحی های ایتالیایی به شمار می آید.

یقه سنجاق دار دارای سوراخ های بسیار کوچکی در دو لبه یقه می باشد که به فرد اجازه می دهد از یک سنجاق یا یک میله در قسمت پشت کراوات استفاده نماید. این مدل از یقه می تواند با انواع ساعت مچی و کمربند لباس، به راحتی ست شود.

یقه با دکمه پایین، با داشتن گذشته تاریخی در زمینه انواع لباس مردانه، به وسیله برادران بروکس به ایالات متحده برده شد و به عنوان یک سبک محبوب، به شهرت رسید. امروزه اغلب تی شرت ها براساس این مدل به همراه سوراخ های دکمه ای که در دو لبه یقه قرار دارند، دوخته و به بازار عرضه می شوند.

یقه زبانه دار، از یقه های قدیمی به حساب می آید که دارای یک زبانه در قسمت وسط می باشد که به یک دکمه در قسمت بالای یقه، به وسیله یک قلاب و حلقه بسته می شود، به طوری که می تواند به کراوات حالت ایستاده بدهد.

یقه فراک، یقه مربعی، یقه کلاب و یقه نواری از انواع دیگر یقه ها به حساب می آیند.


در ادامه به صورت مختصر به آموزش دوخت یقه مردانه می پردازیم:

برای شروع، بعد از برش پارچه بر اساس الگو، از سنجاق کردن برای اطمینان از تکان نخوردن پارچه در زمان دوخت، بر روی لباس استفاده کنید.

بخش های برش خورده پارچه را بعد از چیدن به صورت دو لایه، با یک برش برای باز کردن یقه آماده کنید. در ادامه دو بخش یقه را روی هم بگذارید و با توجه به نقاط مهم اندازه گیری، به وسیله برچسب زنی بهم متصل نمایید.

در ادامه دو نقطه شروع و پایانی یقه را بدوزید تا حالت بسته به خود بگیرد، به طوری که گوشه ها و دکمه ها به صورت دقیق محکم شده و در نهایت با دوخت ادامه نقاط یقه، دوخت آن را کامل نمایید.

در ادامه می توانید در صورت نیاز، انواع دکمه را بر روی یقه و در مکان های مشخصی بدوزید، گاهی نیز می توانید براساس سلیقه خود، لبه های یقه را با انواع وسایل، تزئین نمایید، البته باید در انتها از دقیق واستاندارد بودن اندازه ها و تزئینات یقه، اطمینان کامل پیدا کنید.

مقالات پربازدید
هشتگ های مرتبط
هشتگ های مرتبط : چرخ خیاطی ژانومه , چرخ خیاطی کاچیران , آموزش خیاطی بدون الگو , الگوی آماده خیاطی , آموزش خیاطی مبتدی در منزل , آموزشگاه خیاطی معتبر با مدرک , آموزش خیاطی صفر تا صد , موضوعی در آموزش دوخت یقه مردانه , آموزش رسم الگوی خیاطی در منزل ,